DENNY
KERRY DISTRICT LEAGUE
RESULTS
Weekending Sunday 13th October 2019
All clubs must send results and scorers for all games to the following numbers directly after a game finishes , 086-2656605 Secretary, 087-7736543 Pro , 086-8637296 Website .
Friday 11th October 2019
Denny Division 1B
Classic Fc ‘B’ 2-5 Castlemaine Utd
Scorers
Classic Fc B; David O’Connor , Neil Cannon .
Castlemaine Utd; Wayne Coffey x2 , Cathal Moriarty x2 , Jerome Flynn .
Saturday 12th October 2019
SSE Airtricity U19 Shield 1/4 Final
Cabinteely Fc 3-0 Kerry DL
FAI Youths Cup 1st Round
Killorglin Afc 4-5 Killarney Celtic
Scorers
Killorglin AFC; Jack O Connor, Dylan Moriarty & Killian Burke x2 .
Killarney Celtic; Terry Sparling x2 , Dylan Callaghan x2 , Evan Looney .
Lyre Rovers (West Cork) 0-3 Fenit Samphires
Denny Youths League
Ballyhar Dynamos 5-3 Castleisland Afc
Scorers
Ballyhar Dynamos; Peter Cosgrave x4 , Nathan Callaghan .
Denny Division 2B
Lissard Wanderers 3-0 Classic Fc ‘C’
Scorers
Lisard Wanderers FC; Ross Mansfield , Declan Cooney , Leon Shalemba .
FAI Junior Cup 3rd Round
Castleisland Afc 2-2 Newcastle West Town (Desmond)
Newcastle West won 4-1 on penalties .
Denny Division 1B
Killorglin ‘B’ 2-7 Ballymac Celtic
Scorers
Killorglin AFC B; Dylan Joy , Diarmuid O’Sullivan .
Ballymac Celtic F.C; Jack O Shea x4 , Vinny Murphy x2 , Mike Kelliher .
Sunday 13th October 2019
SSE Airtricity U17 Mark Farren Cup Final
Kerry DL 1-5 Bohemians Fc
Scorer ,
Kerry DL ; John Carmody .
Munster Junior Cup 1st Round
MEK Galaxy 0-7 Killarney Celtic
Scorers
Killarney Celtic; Lee Downing x3 , Adam O Rourke , Ryan Kelliher , Stephen McCarthy , Danny Roche .
Denny Premier B
Rattoo Rovers 3-0 Killarney Celtic ‘B’
Ballyhar Dynamos 2-3 Camp Utd
Scorers
Ballyhar Dynamos; Padraig O’Connor , Ger Fitzgerald .
Camp Utd; Jason Hickson x2 , Gearoid o Shea .
Denny Division 1B
CS Clochain Breanainn 3-1 Windmill Utd
Scorers
CS Clochain Breannainn; Micheál O’Dowd , Patrick O’Donoghue , Cian O’Grady .
Windmill United; Paudie Bailey.
Inter Kenmare 2-1 Killarney Athletic B
Scorers
Inter Kenmare; Gyatso Syange , OG .
Killarney Athletic Afc B; Jack Cooper .
Denny Division 2A
Tralee Dynamos ‘B’ 3-4 Kilmoyley Athletic
Scorers
Tralee Dynamos; Stefan Cvetlovic x2 , David Townsend .
Kilmoyley Athletic; Daniel Collins x2 , Jordan Brick , Dougie Fitzell .
Denny Division 2B
Clanmaurice Utd 1-5 Windmill Utd ‘B’
Scorers
Windmill United B; Thomas Healy x2, Conor Higgins, Joe Linehan, Adam Boyle .
Lenamore Rovers 2-4 Killorglin Afc ‘C’
Scorers
Lenamore Rovers ; Shane O’Sullivan , Daniel Barden .
Killorglin Afc; Dean Callan , Kieran O Shea , Aidan O Sullivan , Jaime O Sullivan .
Sun, Oct 13, 2019
Fixtures & Results, KDL News, Latest Headlines