Dennt KDL Results, Weekending Sunday 6th October 2019

DENNY

KERRY DISTRICT LEAGUE

RESULTS

Weekending Sunday 6th October 2019

All clubs must send results and scorers for all games to the following numbers directly after a game finishes , 086-2656605 Secretary, 087-7736543 Pro , 086-8637296 Website .

 

Friday 4th October 2019

Denny Division 1B

Windmill United  0-2  Classic Fc B
Scorers  ,
Classic Fc;  David O’Connor  ,  Shane Flavin  .

 

Denny Premier B

Killarney Celtic ‘B’  1-1  Killorglin Afc
Scorer  ,
Killarney Celtic;  Terry Sparling  .
Killorglin Afc;  Lee Carey  .

 

Saturday 5th October 2019

FAI U17 Cup

Killarney Athletic  0-8  Ennis Town

Killarney Celtic  3-0  Newcastle West Town

Killorglin Afc  2-1  Avenue Utd
Scorers
Killorglin;  Dylan Moriarty  ,  Keith Evans  .

 

Denny Youths League

Castleisland Afc  3-4  Inter Kenmare
Scorers
Castleisland Afc;  Jason Brennan (3)

Fenit Samphires  1-0  Atletico Ardfert
Scorers
Fenit Samphires;  Darragh Heim  .

Dingle Bay Rovers  7-6  Rattoo Rovers
Scorers
Dingle Bay Rovers;  Cian Wright  ,  Colm O’Heartain (2)  ,  Naoise MacGearalt (2)  , Dara Begley  ,  Dean McAuliffe  .

Listowel Celtic  3-0  Tralee Dynamos

 

Munster Champions Trophy 1st Round

Killarney Celtic  4-0  Everton (MSL)
Scorers
Killarney Celtic;  Ryan Kelliher ,  Stephen O’Mahony ,  Stephen McCarthy ,  Danny Roche  .

 

Munster Junior Cup 

Castleisland Afc  0-1  Killarney Athletic
Scorer
Killarney Athletic;  William Courtney  .

 

Sunday 6th October 2019

SSE Airtricity U17 Shield

Waterford Fc  1-3  Kerry DL
Scorers
Kerry DL;  Colin Walsh  ,  Nathan Gleeson  ,  Daniel Okwute  .

 

SSE Airtricity U19 Shield

Kerry DL  4-3  Cobh Ramblers
Scorers
Kerry DL;  Boki Nikic (2)  ,  Kevin Williams  ,  Eoin Clifford  .

 

Munster Junior Cup 1st Round

Classic Fc ‘A’  0-2  Tralee Dynamos
Scorers
Tralee Dynamos;  David Townsend (2).

Listowel Celtic  8-0  St Brendans Park Fc
Scorers
Listowel Celtic;  Ashley Kelliher (3),  Darragh Mackessy (2),  Paudie Quinn,  Joejoe Grimes,  Brendan Angland.

 

Celsuis Menswear League Cup 2nd Round

Kilmoyley Athletic  3-4  Camp United
Scorers
Kilmoyley Athletic;  Jordan Brick (2),  Flor McCarthy.
Camp United;  Joe Kennedy (2),  Shane foley,  Fionn Coakley  .

 

Denny Premier B

Rattoo Rovers  5-0  Ballyhar Dynamos
Scorers
Rattoo Rovers;  Liam Boyle,  Kevin Goulding,  Johnny Regan,  Mikey Boyle (2)  .

 

Denny Division 1A

Strand Road Fc  3-3  Ballyheigue Athletic
Scorers
Strand Road Fc;  Pa McCarthy (2),  Adam O’Mahony  .
Ballyheigue Athletic;  Kieran O’ Connor (2),  Lachlan McDonald  .

 

Denny Division 1B

Inter Kenmare  4-4  Killorglin ‘B’
Scorers
Inter Kenmare;  AJ Christian,  Evan Christian,  Marian Sima,  Fintan Davies.
Killorglin Afc B;  Paul Browne,  Ryan O’Riordan (2),  Mikey O’Sullivan .

 

Denny Division 2A

Mastergeeha Fc  6-3  Tralee Dynamos ‘B’

Rattoo Rovers B  2-2  CS Abbeydorney
Scorers
Rattoo Rovers;  Rhys Doyle Keane ,  Dylan Moriarty  .

Mainebank Fc  1-1  Kilflynn City
Scorers
Mainebank Fc;  James Long  .

 

Denny Division 2B

AC Athletic B  1-4  Killorglin Afc ‘C’
Scorers
AC Athletic;  Daniel Walsh .
Killorglin C;  Kieran O Shea (3),  Aidan O Sullivan  .

Comments are closed.